درباره امروز وبلاگستان فارسی

شروع موضوع توسط mmilada ‏20 فوریه 2012 در انجمن بحث آزاد

 1. mmilada

  mmilada کاربر جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏19 دسامبر 2011
  ارسال ها:
  103
  تشکر شده:
  0
  این روزها بحث وبلاگستان فارسی داغ است. چند سالی است که برخی مدعی هستند وبلاگستان فارسی در رکود است و البته دلایل خاص خود را نیز دارند. بی تردید وضعیت امروز وبلاگستان فارسی به مانند روزهای اولیه یا حتی سالهای اولیه خود نیست و شاید بتوان آنرا دلیلی برای رکورد وبلاگستان دانست. برخی نیز وجود و رونق شبکه های اجتماعی را دلیل دیگری برای به کنار رفتن وبلاگستان فارسی می دانند. شخصاً معتقدم وبلاگهای فارسی یک دوره پرشور را سپری کرده است و در حال حاضر در شرایط بلوغ خود است. اما در مقایسه با آنچه روزهای اولیه وبلاگستان داشته است شرایط تغییر کرده است، در ادامه اشاره ای به شرایط دیروز و امروز وبلاگستان از دیدگاه شخصی ام خواهم داشت.

  1.تب تجربه وبلاگ نویسی و درصد رشد بسیار بالا
  زمانی که وبلاگ نویسی به جامعه فارسی زبان معرفی شد یک پدیده جدید بود که تجربه آن برای کاربران فارسی زبان بخصوص علاقمندان به فن آوری یک تجربه هیجان انگیز بود. هر فردی که وبلاگ نویسی را شروع کرده بود دیگران را ترغیب به تجربه وبلاگ نویسی می کرد و چه بسا وبلاگ نویسی نشانی از فرهیختگی نیز شده بود. طبیعی است در طول این سالها از هیجان اولیه وبلاگ نویسی کاسته شده است و بسیاری نیز آنرا برای مدتی تجربه کردند بنابراین میتواند گفت وبلاگ نویسی دیگر یک پدیده جدید و هیجان انگیز نیست همانطور که ایمیل داشتن دیگر هیجان انگیز نیست. این قضیه کم و بیش در مورد شبکه های اجتماعی نیز در حال وقوع است و هستند بسیاری که مثلا تجربه حضور در شبکه های اجتماعی اولیه مانند اورکات یا مای اسپیس را تجربه کرده باشند و دیگر لزومی به حضور همیشگی در شبکه های اجتماعی نمی بییند یا حتی پروفایلی در شبکه های اجتماع مطرح روز ندارند. مطمئناً در حال حاضر شاهد میزان رشد بالای وبلاگهای فارسی نیستم اما باید توجه داشته باشیم که تعداد وبلاگهای امروز وبلاگستان بسیار بالا و به نوعی در توازون با تعداد شهروندان جامعه مجازی کشور است.

  2.نگاه به وبلاگ نویسی به عنوان فعالیتی همیشگی و ادامه دار. فرض بسیاری این بوده است که وبلاگهای مورد علاقه اشان فارغ از شرایط سنی، شغلی یا روحی نویسنده وبلاگ همواره فعال خواهند بود. عدم تحقق چنین فرضی باعث می شود مخاطب فکر کند که وبلاگستان راکد شده است. اما هیچ وقت تعریفی اینگونه از وبلاگ نویسی نشده است. وبلاگ نویسی یک تجربه است که بسیاری براساس علاقه خود آنرا برای مدتی تجربه می کنند. به عبارت دیگر شاید باید وبلاگ نویسی را یک تجربه موقت و نه دائمی دانست.

  3.تعریف کاربردهای متفاوت برای وبلاگ. در روزهای اولیه آشنایی جامعه با وبلاگها کاربردهای متفاوتی برای وبلاگ نویسی فرض می شد. بطور مثال دوست یابی یا به اشتراک گذاری لینکها طبیعی است که برخی از این کاربردها با ورود ابزارها و مفاهیم جدید مانند شبکه های اجتماعی رنگ باخته اند. طبیعتاً برای ارتباط با دوستان یا حتی پیدا کردن دوستان جدید شبکه های اجتماعی راهی ساده تر و به نوعی کم هزینه تر از وبلاگ نویسی هستند. اما همچنان اساس اهداف و کارکردهای اصلی در نظر گرفته شده برای وبلاگها همچنان مصداق دارد. همچنان وبلاگ نویسی یکی از بهترین شیوه های انتشار نظرات است. محدودیتهای آن به نسبت شبکه های اجتماعی کمتر است. صفحات وبلاگها به مراتب بهتر از شبکه های اجتماعی در جستجوگرها ایندکس می شوند و مخاطبان بیشتری به آن دسترسی دارند.

  4. وبلاگ نویسی منشعب می شود. بسیاری رشد ابزارهایی مانند تویتر را عاملی در کاهش وبلاگ نویسی میدانند. اما به خاطر داشته باشیم که اینگونه ابزارها خود به میکرو بلاگینگ معروف هستند. در واقع وبلاگ نویسی در روند رشد خود منشعب شده است و بخشی از وبلاگ نویسی که شامل مطالب کوتاه ، معرفی لینک و اعلام مختصر وضعیت یا شرایط نویسنده وبلاگ است به سمت ابزارهای میکرو بلاگینگ رفته است. به نظر من رشد تویتر خود نشان از رشد شیوه خاصی از وبلاگ نویسی است.


  5.دید محدود به جامعه وبلاگ نویس. گاهی پیش می آید که افرادی که نظر به رکود وبلاگ نویسی داشته اند استناد به وبلاگهای دوستان خود می کنند یا حتی مدعی هستند که تعداد وبلاگ نویسان با تحصیلات دانشگاهی کمتر شده . وبلاگ نویسی قرار نبوده و نیست که محدود به وبلاگ نویسان قدیمی باشد یا بخش اعظم آن توسط افرادی با تحصیلات دانشگاهی به روز شود. حقیقت این است که سن وبلاگ نویسی در ایران کاهش یافته است و میتوان هزاران وبلاگ فارسی را دید که توسط نوجوانان یا دانشجویان تازه کار به روز می شود. این به معنای رکورد وبلاگ نویسی نیست. بخشی از شهروندان جامعه مجازی وبلاگ نویسی را تجربه کرده اند و امروز نیز شهروندانی با سن کمتر آنرا تجربه میکنند. وبلاگستان فارسی بسیار بزرگتر شده است و از انحصار افرادی با تحصیلات بالا خارج شده است.

  6. شرایط سیاسی و فیلترینگ. شرایط سیاسی در جامعه ما بر وبلاگ نویسی تاثیر مستقیم دارد. برای مثال میتوان به فعالیت وبلاگها در زمان انتخابات ریاست جمهوری در دو دوره گذشته و تشکیل حلقه های وبلاگ نویسی در حمایت از کاندیداهای خاص و رکود همان وبلاگها پس از انتخابات اشاره داشت.. شرایط سیاسی و اجتماعی بی تردید در نوع و میزان فعالیت وبلاگهای فارسی موثر است. همچنین معتقدم شرایط فضای سایبر کشور در یکسال گذشته به نوعی در رکود وبلاگهای سیاسی و اجتماعی موثر بوده است. برای مثال تعداد وبلاگهایی که برای مسدود سازی توسط مراجع قانونی به سرویسهای وبلاگ فارسی در سال گذشته ابلاغ شده است رشدی چند صد در صدی داشته است و برای مثال در مورد بلاگفا تعداد وبلاگهایی که از اسفند سال گذشته جهت مسدود سازی ابلاغ شده است از کل وبلاگهایی که در تمام سالهای فعالیت بلاگفا به دستور مراجع مختلف قانونی مسدود شده اند بسیار بیشتر است. بخش قابل توجهی از وبلاگهای منتقد سیاسی و اجتماعی فیلتر شده اند و باید گفت این حجم فیلترینگ که پس از تصویب قانون جرایم رایانه ای و فعالیت کارگروه جدید تعیین مصادیق شروع شد عملاً وبلاگ نویسی فارسی بخصوص در بخش اجتماعی و سیاسی را دچار شوک کرده است.

  در نهایت آنکه نگاهی به ترافیک چند سرویس دهنده مطرح وبلاگ فارسی در طی سال اخیر میتوان نتیجه گرفت که نه تنها از ترافیک این سایتها کاسته نشده بلکه به آن اضافه نیز شده است و طبیعتاً بدون وبلاگهای فعال چنین روندی میسر نبوده است. شاید در بخشهای مانند وبلاگهای منتقد سیاسی و اجتماعی شاهد رکود هستیم اما عملا بدنه اصلی وبلاگستان فارسی که در شرایط بلوغ خود و همچنان زنده است. بعید به نظر می رسد وبلاگستان فارسی در آینده نزدیک شاهد یک رشد چشمگیر باشد مگر آنکه تعداد شهروندان ثابت فضای مجازی کشور رشد قابل توجهی داشته باشند.