آموزش تصویری گام به گام نصب جوملا! 1.5 - WampServer در لوکال هاست (localhost) - قسمت

شروع موضوع توسط administrator ‏8 آگوست 2011 در انجمن آموزش ها

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
 1. administrator

  administrator مدیریت کل سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏27 جولای 2011
  ارسال ها:
  2,989
  تشکر شده:
  1,027
  در آموزش تصویری گام به گام نصب جوملا! 1.5 - WampServer در لوکال هاست (localhost) - قسمت اول آموختیم که چگونه برای راه اندازی وب سرور به صورت آسان از برنامه wamp server استفاده و به کمک آن در کامپیوتر شخصی خود که دارای سیستم عامل windows می‌باشد، یک سرور اختصاصی مجازی شبیه‌سازی کنیم.

  پیشتر با چگونگی نصب wampserver آشنا شدیم. اینک می‌خواهیم از امکانات این برنامه مثل PHP نسخه 5.2.8 - Apache نسخه 2.2.11 - MySQL نسخه 5.1.30 و PHPMyAdmin نسخه 3.1.1 استفاده کنیم.
  ابتدا قصد داریم چگونگی ساخت پایگاه داده (Databsae) و همچنین ایجاد شناسه کاربری (UserName) و گذرواژه (PassWord) برای پایگاه داده مورد نظر خود را توضیح دهیم.
  هدف نهائی در پایان این قسمت آموزش این است که پس از ساخت بانک اطلاعاتی که دارای شناسه کاربری و گذرواژه می باشد، در قسمت سوم آموزش نصب جوملا 1.5 که به چگونگی نصب و پیکربندی جوملا بر روی یک سیستم خانگی مربوط می‌شود، کمک و بهره گیریم.

  در نگاه نخست، کار کردن با شبیه‌ساز وب سرور مانند wampserver‌ شاید کمی سخت به نظر برسد، اما هنگامی که با این نرم افزار آشنا شوید دیگر از آن دل نخواهید کند. کار کردن با این شبیه ساز واقعا جذاب است.
  ما به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما گام به گام با ما تا آخرین مرحله این آموزش‌ همراه ما باشید.

  [​IMG]

  در مرحله اول قسمت دوم آموزش شما همانند تصویر بالا شمایل میانبر برنامه شبیه ساز وب سرور اختصاصی را تحت نام Start WampServer مشاهده می کنید.
  ابتدا بر روی شمایل Start WampServer روی میزکار (desktop) کلیک می‌کنیم. شاید تعجب کنید که پس از کلیک کردن هیچ اتفاقی خاصی صورت نمی گیرد اما در حقیقت برنامه اجرا شده است. اجرا شدن wampserver با دیگر برنامه‌ها اندکی تفاوت دارد.

  [​IMG]

  به محض کلیک بر روی wampserver (به طریق بالا) شمایل آن در کنار ساعت ویندوز ظاهر خواهد شد.


  حال می بایست بر روی شمایل آن کلیک چپ کنید، همانطور که مشاهده می‌کنید در تصویر زیر گزینه های زیادی موجود دارند که ما برای شروع فقط با چند گزینه‌ در wampserver سرو کار داریم.

  [​IMG]


  بر روی گزینه دوم از بالا یعنی phpmyadmin ‌کلیک می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید مروگر شما صفحه جدیدی را باز کرده و مسیر http://localhost/phpmyadmin در آن نمایش خواهد داد.

  [​IMG]

  حال اگر زبان بخش phpmyadmin به طور خودکار فارسی می باشد که نیازی به تغییر ندارد در غیر این صورت بر ‌روی قسمت language ‌ کلیک کنید و گزینه (فارسی- Persian) ‌ را انتخاب کنید تا زبان phpmyadmin فارسی شود.
  اگرچه هنوز آخرین نسخه از ابزار بانک اطلاعاتی phpmyadmin در wampserver به طور کامل ترجمه نشده است ولی فارسی بودن قسمت phpmyadmin کمک می کند تا در برخی از موارد بتوان درک بهتری را از بخش‌های موجود در آن بدست آوریم.

  [​IMG]

  در قسمتی که نوشته شده است ساخت پايگاه داده جديد (Create new database)، در فیلد زیرین آن کلیک کنید تا بتوانید نام بانک اطلاعاتی مورد نظر خود را وارد کنید. (توجه : نام پایگاه داده شما حتما باید به انگلیسی نوشته شود).

  [​IMG]
  در فیلد مورد نظر نامی را به دلخواه تایپ کنید. برای مثال ما نام پایگاه خود را joomla‌ انتخاب و وارد می کنیم. شما می‌توانید هرنامی را به دلخواه انتخاب کنید. حال در مرحله آخر ساخت بانک اطلاعاتی بر روی دکمه ساختن (Create) کلیک کنید. شما توانستید به سادگی پایگاه داده ی مورد نظر خود را بسازید.


  اکنون می بایست شناسه کاربری (UserName) و گذرواژه (PassWord) برای پایگاه داده مورد نظر خود، ایجاد کنید.
  (بصورت پیشفرض یک نام کابری به نام root در پایگاه داده ما وجود دارد و این نام کاربری بدون گذرواژه می‌باشد و در صورتیکه نمی‌خواهید نام کاربری بسازید می توانید از این نام کاربری پیش فرض استفاده نمایید)
  در صورتی که نمی خواهید از شناسه کاربری (UserName) و گذرواژه (PassWord) پیش فرض پایگاه داده خود استفاده نمائید، از سربرگ‌های نمایش داده شده در ابزار phpmyadmin همانند تصویر زیر گزینه امتیازات (Privileges) را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید تا صفحه ای همانند تصویر زیر، که به شما اجازه افزودن يک كاربر جديد (New User Grant) را می دهد نمایان شود.

  [​IMG]

  پس از کلیک بر روی گزینه افزودن يک كاربر جديد (create new user) شما می توانید به دلخواه یک شناسه کاربری (UserName) و گذرواژه (PassWord) برای پایگاه داده مورد خود انتخاب و وارد نمائید.
  در قسمت میزبان با انتخاب گزینه محلی به طور خودکار کلمه localhost در کادر روبرو نوشته می‌شود، برای نام کاربر ما joomla را و برای اسم رمز 123456 را انتخاب کرده‌ایم. (اسم رمز را می بایست شما دو بار وارد شود).

  [​IMG]

  بعد ورود اطلاعات مربوطه توسط شما همانند تصویر بالا در بخش انتهایی صفحه قسمت Global privileges نمایان می باشد که مرتبط با ایجاد سطح دسترسی های لازم برای کاربر بانک اطلاعاتی می باشد.

  بدین صورت که با تیک زدن گزینه‌های این بخش ما سطح دسترسی برای کاربر را به بخش‌های مختلف پایگاه داده تعریف می‌کنیم. احتیاجی نیست که تک تک بخواهید گزینه ها را تیک بزنید فقط کافیست برای انتخاب تمام موارد بر روی گزینه انتخاب همه (Check All) در کنار Global privileges کلیک کنید تا تمام موارد انتخاب شود ما برای نصب جوملا و پیکربندی آن احتیاج داریم کاربری که تعریف می کنیم به تمامی قسمت‌های پایگاه داده دسترسی داشته باشد.

  [​IMG]

  و در انتها نیز برای ثبت و ذخیره اطلاعات وارده بر روی دکمه تایید (Go) کلیک می کنیم.
   
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.